Robert Lee Ghormley, viceadmirál – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Viceadmirál Robert Lee Ghormley 15. 10. 1883 – 21. 6. 1958

Robert Ghormley.jpg

Robert L. Ghormley se narodil v roce 1883 v Portlandu v Oregonu. V první fázi útoku na Guadalcanal působil jako americký velitel v jihotichomořské oblasti. Mnoho let pracoval v administrativních funkcích v americkém námořnictvu. V létě 1940 sloužil jako styčný důstojník v Londýně a studoval britskou námořní taktiku. Koncem května 1942 přijel na Nový Zéland do Aucklandu a ujal se velení v oblasti. Dne 10. července dostal rozkaz dobýt a obsadit ostrovy Tulagi a Guadalcanal.

Vylodění mělo být provedeno 1. srpna 1942. Ghormley byl pověřen strategickým velením operace. Tento úkol byl nelehký, Ghormley vyjádřil svou nelibost a požádal o odklad. Jeho nadřízení, admirálové Chester W. Nimitz a King mu povolili týdenní odklad a expedice vyrazila s cílem vylodit se 7. srpna. Operace byla naplánována ve spěchu a jednotky neměly dostatek dopravních a vyloďovacích plavidel, takže s sebou nemohly vzít část zásob. Nedostávalo se zpravodajských informací a map a expedici se brzy začalo říkat operace Tkanička.

Ghormley učinil sporné rozhodnutí, jež umožnilo, aby se letadlové lodě admirála Franka Fletchera brzy po vylodění stáhly, což přispělo ke zničení čtyř křižníků v bitvě u ostrova Savo. Ghormleyho nedostatek důvěry v tuto operaci a neschopnost pružně řešit hromadící se obtíže a v neposlední řadě negativní publicita, jíž se operaci dostalo, způsobily, že v říjnu 1942 Ghormleyho nahradil viceadmirál Halsey. Ghormley poté velel 14. námořnímu okruhu na Havajských ostrovech. Viceadmirál Robert L. Ghormley zemřel v roce 1958 v námořní nemocnici v Bethesdě v Marylandu.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.         archiv aktualizací \ o webu \ kontakt