Marc Mitscher, viceadmirál – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Viceadmirál Marc Mitscher 26. 1. 1887 – 3. 2. 1947

Marc Mitscher.jpg

Marc Mitscher se narodil v roce 1887 v Hilsloru ve Wisconsinu. Byl expertem na námořní letectvo a po celou dobu 2. světové války působil jako velitel letadlových lodí na Dálném východě. Od roku 1941 velel americké letadlové lodi USS Hornet, z jejíž paluby odstartovaly Doolittlovy bombardéry k náletu na Tokio ( 18. dubna 1942 ). V červnu patřil Hornet ke třem americkým letadlovým lodím v bitvě u Midwaye. Byl součástí 16. operačního svazu viceadmirála Raymonda Spruance. Torpédové letouny z Hornetu se podílely na neúspěšných útocích proti japonským letadlovým lodím a střemhlavé bombardéry japonský svaz nenalezly. V závěru bitvy, dne 6. června, se letouny z Hornetu podílely na potopení těžkého křižníku Mikuma.

Dne 1. dubna 1943 byl Mitscher jmenován velitelem leteckých sil na Guadalcanalu a měl pod svou kontrolou letecké jednotky americké armády, námořnictva, námořní pěchoty a novozélandské letectvo. Ihned po svém nástupu čelil Jamamotově letecké ofenzívě I. V lednu 1944 se Mitscher stal velitelem 58. operačního svazu letadlových lodí, který byl součástí střední Tichomořské flotily viceadmirála Spruance. Ten od ledna do října 1944 potopil 795 nepřátelských plavidel a sestřelil 4 425 japonských letounů. Měl vlastní a pomocná plavidla a mohl tedy zůstat v akci nepřetržitě po velice dlouhou dobu. Při invazi na Marshallovy ostrovy v únoru 1944 a Hollandii v dubnu 1944 se 58. operační svaz staral o leteckou ochranu pozemních sil. V únoru 1944 provedly letouny Mitscherova svazu těžký útok na japonskou základnu Truk a prakticky ji vyřadily z provozu. V červnu 1944 zahájil 58. svaz letecké útoky na ostrovy Saipan, Tinian a Guam na Marianách, které předcházely invazi na ostrov Saipan.

19. června 1944 se Mitscher se svým 58. svazem účastnil rozhodujícím způsobem největší bitvy letadlových lodí. Do bitvy Japonci nasadili celkem 9 letadlových lodí se 430 letouny, zatímco Američané disponovali 15 letadlovými loděmi s 891 letouny. V leteckých bojích utrpěli Japonci katastrofální ztráty a po následném útoku Američanů na jejich letadlové lodě utrpěli další ztráty. Mitscher učinil odvážné rozhodnutí vyslat své letouny, přestože se měly z náletu vracet až po setmění. Od srpna do září 1944 se 58. operační svaz podílel na náletech na Boninské ostrovy, Palau, Mindanao a Formozu. V rámci bitvy o Filipíny potopily jeho letouny jednu z největších lodí na světě, bitevní loď Musaši. Mitscher dále poskytl vzdušné krytí při útocích na Iwojimu v únoru 1945 a Okinawu v dubnu, kdy musel čelit útokům kamikadze a dalších nepřátelských letounů startujících z Japonska. V rámci podpory vylodění na Okinawě zaútočil jeho 58. operační svaz 7. dubna na japonský svaz v čele s bitevní lodí Jamato. Jeho piloti po masových náletech potopili Jamato a další čtyři torpédoborce. Marc Mitscher byl schopný velitel a dokázal se svým 58. svazem způsobit Japoncům těžké ztráty. Viceadmirál Marc Mitscher zemřel v roce 1947 v Norfolku ve Virginii.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.         archiv aktualizací \ o webu \ kontakt