Lawton Collins, generálporučík – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Generálporučík Lawton Collins 1. 5. 1896 – 12. 9. 1987

Lawton Collins.jpg

Collins se narodil v roce 1896 v New Orleans v Louisianě. Jako významná vůdčí osobnost vedl v prosinci 1942 na ostrově Guadalcanal armádní 25. pěší divizi, která zde posílila místní americké jednotky. Významně se tak podílel na konečné porážce Japonců a k ukončení bojů na ostrově.

Poté v červenci 1943 vedl část XIV. armádního sboru, konkrétně opět 25. pěší divizi, který vytlačoval japonské vojáky z Nové Georgie. V prosinci 1943 odjel do Velké Británie a převzal velení nad VII. armádním sborem, který se 6. června 1944 vylodil během dne D na normanské pláži, s kódovým označením Utah. Své muže poté hnal kupředu, aby tak udržel nepřítele v defenzívě. Jeho energie mu vynesla přezdívku Gis General ( Generál z galvanizovaného železa ). Díky tomu, že neustále vyvíjel na nepřítele i na své vlastní jednotky tlak, dobyl 24. června přístav Cherbourg.

V srpnu 1944 pomáhali vojáci pod jeho velením uzavřít obklíčení kolem německých jednotek u Falaise. Poté překročil Seinu, postupoval do Belgie a dobyl Mons, Namur a Lutych. Po německé ofenzívě v Ardenách v zimě 1944/1945 se Collins podílel na následném americkém protiútoku, při němž se mu podařilo dobýt Houffalize a poté i u Remagenu překročit řeku Rýn. Jeho jednotky projely Německem, provedly obchvat Porúří a setkaly se se sovětským 36. sborem na Labi. Generálporučík Lawton Collins zemřel ve Washingtonu v roce 1987.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.         archiv aktualizací \ o webu \ kontakt