George Kenney, generálporučík – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Generálporučík George Kenney 6. 8. 1889 – 9. 8. 1977

George Kenney.jpg

Kenney se narodil v roce 1889 v Yarmouthu v Novém Skotsku v Kanadě. Při operacích na Nové Guineji a na Šalamounových ostrovech v letech 1942 a 1943 sloužil jako velitel letectva Jihozápadní tichomořské oblasti, které velel generál MacArthur. Když přijel do jihozápadního Tichomoří, aby se ujal své funkce vrchního velitele 5. letecké armády, zjistil, že je situace ve velení nepřehledná. Aby ukončil americko – australskou rivalitu, oddělil americké a australské letectvo a zdokonalil také administrativu.

Při tažení na Nové Guineji od srpna 1943 využil pro potřeby oddílů v džungli letecké přepravy a účinně podporoval postup Spojenců podél severního pobřeží Nové Guineje. Svým letectvem prakticky neutralizoval síly japonského armádního i námořního letectva na ostrově. Tažení na Nové Guineji skončilo v červenci 1944.

V říjnu 1943 zahájil Kenney se svou 5. leteckou armádou masové nálety na japonskou námořní základnu Rabaul. Kenneyho letectvo podporovalo i americký postup na Šalamounových ostrovech. Poté bylo letectvo přejmenováno na dálněvýchodní. Od října 1944 podporoval se svými jednotkami boje na Filipínách a při útocích na ostrově Corregidor začal používat napalmové pumy. Koncem války jeho letouny tvořily dvě letecké armády ( 5. a 13.). Kenney byl nesmírně energický a ctižádostivý. Dokázal ze svého letectva vybudovat mohutnou údernou sílu. 2. září 1945 byl přítomen na palubě bitevní lodi USS Missouri, na které Japonci podepsali bezpodmínečnou kapitulaci. Generálporučík Kenney zemřel v roce 1977 na ostrově Bay Harbor na Floridě.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.         archiv aktualizací \ o webu \ kontakt