William Frederick Hasley Jr., admirál – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Admirál William Frederick Halsey Jr. 30. 10. 1882 – 16. 8. 1959

William Halsey.jpg

Admirál Halsey se narodil roku 1882 v Elizabethu v New Jersey. Halsey patřil k nevětším americkým námořním velitelům, kteří poctivě prošli křížovou cestou bojů od Pearl Harboru až do Tokia, kde na palubě bitevní lodi USS Missouri podepsali představitelé Japonska bezpodmínečnou kapitulaci. Pět hvězdiček vzácné hodnosti admirála loďstva mu tedy právem patřilo. Začátek války v Tichomoří zastihl Halseye na širém moři na jeho vlajkové lodi USS Enterprise. Halsey, který nastoupil jako věrný syn svého otce, kapitána amerického válečného námořnictva, kariéru námořního důstojníka v roce 1904, měl tehdy za sebou již všestranné zkušenosti služby na mnoha druzích válečných lodí. Absolvoval studia na učelištích válečného námořnictva včetně ročního leteckého výcviku předtím, než se stal ve 30. letech velitelem velké letadlové lodě USS Saratoga.

Během prvního půl roku války jeho bojová skupina podnikla řadu nájezdů na ostrovy ovládané nepřítelem a proslavila se v souvislosti s prvním americkým náletem na Tokio, kdy dopravila Doolittlovu eskadru do blízkosti Japonských ostrovů. V polovině října 1942, kdy vrcholila úporná bitva o ostrov Guadalcanal, převzal admirál Halsey velení v oblasti jižního Tihomoří. Po vítězství na Guadalcanalu v únoru 1943 jeho vojska bojovala na Šalamounových ostrovech a izolovala japonskou armádu v Rabaulu obsazením Bismarckova souostroví. V květnu 1944 opustil Halsey velení v jižním Tichomoří a od září 1944 do ledna 1945 velel 3. flotile Spojených států při bojích u ostrovů Palaus, Leyte a Luzon a při řadě nájezdů na další japonské základny na pobřeží Tchaj – wanu, Číny a Vietnamu.

V následujícím průběhu války se Halseyovo loďstvo muselo dvakrát utkat s rafinovaným nepřítelem představovaným v této části Tichého oceánu tajfuny. Brzy po bitvě u Leyte to byl tajfun Kobra, který potopil tři z jeho torpédoborců, poškodil mnoho dalších lodí, zničil 146 letadel a způsobil ztrátu 800 mužů. Námořní vyšetřovací soud vytkl Halseyovi chybu v úsudku, když se včas tajfunu nevyhnul a doporučil sankce. K podobné situaci došlo počátkem června 1945, kdy se jeho flotila dostala znovu do cesty jinému tajfunu. Tentokrát se sice žádná loď nepotopila, mnohé však běsnící život poškodil a šest námořníků přišlo o život. Kromě toho bylo poškozeno 70 letadel a dalších 75 bylo zničeno. Námořní vyšetřovací soud sice doporučil, aby byl Halsey za tuto chybu přeložen, admirál Nimitz však vzhledem k Halseyově dosavadní službě od jeho potrestání upustil. Nejvyšší hodnost admirála loďstva mu byla udělena v prosinci 1945. Halsey odešel do výslužby roku 1947. Zemřel o dvanáct let později v roce 1959.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt