Princ Bernhard, kontraadmirál – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Kontraadmirál princ Bernhard 29. 6. 1911 – 1. 12. 2004

princ Bernhard.jpg

Bernhard se narodil v roce 1911 v Jeně. Tento původem Němec, byl manželem holandské následnice trůny Juliany. Oženil se s ní v roce 1937 a zřekl se německého občanství. Po německé invazi do Nizozemí v květnu 1940 poslal svojí rodinou do Kanady, on sám však zůstal a připojil se k nizozemským jednotkám bojujícím v Zeelandu. Po nizozemské kapitulaci odjel do Velké Británie, kde byl zařazen do výcviku na stíhacího pilota britského Královského letectva ( RAF ).

V listopadu 1940 ho nizozemská královna Vilemína jmenovala styčným důstojníkem mezi britskými a nizozemskými jednotkami. Během války dosáhl hodnosti generálporučíka a rovněž kontraadmirála. V srpnu 1944 navštívil nizozemské jednotky v Normandii a v září byl jmenován vrchním velitelem domácích nizozemských jednotek. V Belgii zřídil dočasný velitelský stan pro vedení partyzánské války. Dne 10. září 1944 překročil Albertův kanál a tajně se vrátil do Nizozemí. Po válce sklidil velkou chválu nizozemského národa za vedení partyzánského boje. Princ Bernhard zemřel v nizozemském Utrechtu v prosinci 2004.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.         archiv aktualizací \ o webu \ kontakt