Werner Mölders, plukovník – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Plukovník Werner Mölders 18. 3. 1913 – 22. 11. 1941

Werner Mölders.jpg

Werner Mölders se narodil v roce 1913 v Gelsenkirchenu. Ještě před vypuknutím 2. světové války byl 14. dubna 1938 vyslán do Španělska, kde v té době probíhala občanská válka. Zde se stal velitelem letky 3. J/88 v legii Condor. Stal se nejúspěšnějším stíhacím pilotem této jednotky a během svého nasazení na španělském nebi dosáhl celkem 14 sestřelů. Vytvořil zde moderní taktiku stíhacího letectva – létání volných dvojic a čtveřic ( tzv. čtyři prsty ), kterou poté v průběhu války převzala i britská RAF.

Na začátku druhoválečného konfliktu mu bylo svěřeno velení 1./JG53 a později III./JG53. S ní se zúčastnil leteckých bojů nad západní Evropou a dosáhl celkem 20 vzdušných vítězství. Štěstí ho opustilo 5. června 1940, kdy byl sestřelen a zajat. V zajetí byl až do 30. června 1940. V bitvě o Británii velel eskadře JG51. Od 22. června 1941 byl se svou eskadrou převelen na východní frontu, kde právě začala operace Barbarossa.

Po stém sestřelu byl vyznamenán Rytířským křížem Železného kříže s dubovými ratolestmi, meči a brilianty, což bylo tehdy nejvyšší německé vyznamenání. Mölders létal do bojových akcí i přesto, že měl zakázáno tyto akce provádět. Adolf Hitler ho jmenoval inspektorem stíhacích pilotů. Dne 22. listopadu 1941 plukovník Werner Mölders zahynul při letecké nehodě poblíž Vratislavi, když letěl jako pasažér na pohřeb Ernsta Udeta.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.         archiv aktualizací \ o webu \ kontakt