Hrabě Claus Schenk von Stauffenberg, plukovník – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Plukovník Hrabě Claus Schenk von Stauffenberg 15. 11. 1907 – 20. 7. 1944

hrabě Claus Schenk von Stauffenberg.jpg

Hrabě Stauffenberg se narodil roku 1907 v Jettingenu poblíž Günzburgu. Jako poručík kavalerie přivítal v roce 1933 Hitlerovo jmenování kancléřem jako rázné vykročení z ochromující politické rozháranosti, o jedenáct let později stál v čele spiknutí s cílem odstranit tyrana. Stauffenberg, roku 1941 převelený na východní frontu, byl konfrontován se skutečností, že nacionálněsocialistický rasismus není nic jiného než paranoidní likvidační ideologie. V roce 1943 byl jako podplukovník přeložen do severní Afriky a tam těžce raněn ( přišel o oko, ruku a několik prstů na ruce druhé ). Po uzdravení se připojil k odboji a se svou strhující energií se záhy stal motorem příprav na atentát.

Roku 1944 byl jako plukovník převelen do štábu velitele Záložní armády a získal přístup k poradám ve vůdcově hlavním stanu ve Vlčím doupěti u Rastenburgu ve Východním Prusku. V rozhodující den roku 1944, v den atentátu 20. července, nastražil při jedné takové situační poradě časovanou bombu. Domníval se, že Hitler nemůže vyváznout živý, opustil před detonací místnost a odletěl do Berlína, aby tam řídil další průběh puče. Když začaly prosakovat zvěsti o tom, že Hitler přežil, pomalu zahájený převrat se zhroutil. Claus Schenk von Stauffenberg byl zatčen a podle stanného práva okamžitě, tedy ještě 20. července 1944 zastřelen. Jeho poslední slova údajně zněla: „Ať žije posvátné Německo!“

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.         archiv aktualizací \ o webu \ kontakt