Admirál Soemu Tojoda – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Admirál Soemu Tojoda 22. 5. 1885 – 22. 9. 1957

Soemu Tojoda.JPG

Tojoda se narodil v roce 1885 v Kitsuki. Původně působil jako velitel námořní základny v Jokosuce. V březnu 1943 vystřídal jako vrchní velitel spojeného loďstva admirála Mineiči Kogu. Byl neochvějným zastáncem tzv. rozhodující bitvy, v níž se měli Japonci utkat s Američany a zničit celou jejich flotilu. Poprvé se o takovou akci pokusil v červnu 1944. V květnu 1944 se Američané vylodili na Biaku a Tojoda, který se domníval, že šlo o hlavní americkou ofenzívu, zahájil operaci Kon, díky které mělo být americké loďstvo vtaženo do bitvy a zničeno. Operace neměla úspěch a americká flotila ve středním Tichomoří mezitím 15. června 1944 napadla nepřipravené souostroví Mariany.

Tojoda vydal rozkaz k operaci A – Go, při níž měla být americká flotila vylákána od Marian k Palauským ostrovům. Tato operace vyústila v katastrofální porážku v bitvě ve Filipínském moři, při níž Japonci ztratily 476 letadel a tři letadlové lodě a připravili se o možnost být americké flotile i nadále rovnocenným protivníkem.

Tojoda se nicméně nezřekl své víry v rozhodující bitvu, která se nyní podle jeho plánu měla odehrát v zálivu Leyte. Došlo k ní v říjnu 1944. Japonci ji dobře naplánovali, takže mohli americkou flotilu tvrdě zasáhnout, ale vinou špatné koordinace, malé pružnosti a nedostatečného vzdušného krytí utrpěli těžké ztráty, když přišli o tři bitevní lodě, čtyři letadlové lodě, deset křižníků a devět torpédoborců a Američanům způsobili mnohem menší škody ( ke dnu šly dvě eskortní letadlové lodě, jedna lehká letadlová loď a tři torpédoborce ). Poslední rozkaz k akci vydal Tojoda japonskému námořnictvu v dubnu 1945, když vyslal bitevní loď Jamato do sebevražedné akce u Okinawy. Loď byla potopena ještě dříve, než dorazila ke břehům ostrova. Tojoda patřil k nekompromisnímu triumvirátu ( jeho dalšími členy byli Umezu a Anami ), který zavrhoval všechny formy bezpodmínečné kapitulace a odmítal Postupimskou dohodu. Přesto působil po válce jako náčelník štábu námořních sil. Admirál Soemu Tojoda zemřel v roce 1957 v Tokiu.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.         archiv aktualizací \ o webu \ kontakt