František truhlář, major – Druhá světová válka – druhasvetova.com

Major František Truhlář 19. 11. 1917 – 3. 12. 1946

 

František Truhlář.jpg

František Truhlář se narodil roku 1917 v Lomnici nad Popelkou, vychodil obecnou a měšťanskou školu a před vojnou ještě stihl složit maturitu na učitelském ústavu. V roce 1936 byl odveden a následně absolvoval školu pro důstojníky pěchoty v záloze. Pokračoval studiem na Vojenské akademii v Hranicích na Moravě. V pohnutém roce 1938 se stal v hodnosti poručíka příslušníkem náhradní letky 1. leteckého pluku v Hradci Králové. V době zářijové krize byl poslán do kurzu leteckých pozorovatelů.

František Truhlář zamířil v roce 1940 tzv. balkánskou cestou do exilu. Dostal se do Francie, po její porážce pokračoval do Velké Británie. Zde se na začátku srpna 1940 stal příslušníkem 311. československé bombardovací perutě RAF, absolvoval střelecký výcvik a stal se palubním střelcem jednoho z čs. Wellingtonů.

16. října 1940 došlo k tragické nehodě, kdy stroj pilotovaný Janem Veselým narazil v husté mlze během zpátečního letu do lan balónové baráže. Kromě Františka Truhláře zahynula celá osádka, Truhlář však utrpěl těžké popáleniny. Čekalo ho několik operací, které vedl specialista na popáleniny Archibalda H. McIndou. František Truhlář však ukázal neuvěřitelnou vůli a odhodlání vrátit se ke svým kamarádům a dál bojovat. Po roce se skutečně znovu stal letcem 311. bombardovací perutě, ale záhy si podal žádost o přeložení ke stíhačům. Po absolvování výcviku byl v září 1943 zařazen ke 312. čs. stíhací peruti RAF. V červnu 1944 si František Truhlář vybral další smůlu, když mu vysadil motor jeho Spitfiru a on při nouzovém přistání utrpěl další popáleniny. Do konce války se již dalších letů nemohl zúčastit.

Po návratu do osvobozeného Československa se v hodnosti majora stal zástupcem velitele Leteckého pluku 12 v Praze - Kbelích. František Truhlář umírá 3. prosince 1946 když se během přeletu z Prahy do Brna rozhodl proletět nad svou rodnou obcí. Při letu v nízké výšce narazil křídlem do střechy jednoho z domů. Uvažovalo se dokonce o sebevraždě, protože Truhlář těžce nesl své znetvoření a dokonce se stal terčem posměchu. Vyšetřování bylo uzavřeno konstatováním, že šlo o nehodu při pokusu o výkrut.

 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.         archiv aktualizací \ o webu \ kontakt