Lancelot Holland, viceadmirál – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Viceadmirál Lancelot Holland 13. 9. 1887 – 24. 5. 1941

Lancelot Holland.jpg

Lancelot Holland se narodil roku 1887 v Middleton Cheneyi. Dne 27. listopadu 1940 svedl se svými pěti křižníky, jež byly součástí svazu admirála Somervilla bitvu s italskými křižníky u mysu Telvada. Italové, ač měli značnou přesilu, ustoupili. 8. května 1941 byl Holland jmenován velitelem bitevního křižníku Hood, který byl největší lodí svého druhu na světě.

Dne 24. května byl pověřen velením svazu složeného z jeho vlajkové lodi, bitevní lodi Prince of Wales a šesti torpédoborců. Měl za úkol zničit německý svaz složený z bitevní lodi Bismarck a těžkého křižníku Prinz Eugen, jenž směřoval do Atlantiku ničit britské obchodní spoje. Obě německá plavidla spatřil v Dánském průlivu a setkal se s nimi v 5:35.

Lodě zahájily palbu v 5:52, při níž se Němci soustředili na Hood a Britové pouze na těžký křižník. Salva z lodi Prinz Eugen způsobila na palubě lodi Hood požár. Po dalším zásahu, tentokrát z lodi Bismarck, Hood explodoval a potopil se. Viceadmirál Lancelot Holland zahynul s posádkou čítající 1 416 mužů. Z celé posádky se zachránili pouze 3 námořníci.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.         archiv aktualizací \ o webu \ kontakt