Jiří VI., Král Velké Británie a Severního Irska – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Král Velké Británie a Severního Irska Jiří VI. 14. 12. 1895 – 6. 2. 1952

Jiří VI..jpg

Jiří VI. se narodil v roce 1895 v Norfolku. Od roku 1936 byl titulární hlavou Britského společenství národů a Britského impéria. Za 2. světové války představoval symbol spravedlivého odporu Britů vůči zlovolným silám fašismu a nacismu.

V květnu 1940 se často diskutovalo ve vládě a v parlamentu o přemístění britské vlády a panovníka do Kanady, avšak Jiří VI. a královna Alžběta odmítli zemi opustit. Král zůstal v Británii a hodně času trávil cestováním po své zemi. Dne 13. září 1940, několik minut po jejich návratu do Buckinghamského paláce, vybuchla pouhých 70 metrů od královského páru bomba, avšak král s královnou vyvázli bez zranění. Po náletu německých bombardérů na Coventry král město 16. listopadu navštívil. Jiří VI. kladl velký důraz na své srdečné styky s Winstonem Churchillem a ministerský předseda jednou týdně v Buckinghamském paláci večeřel. Churchill krále pravidelně informoval o válečném dění. Král rovněž pomocí svých návštěv u námořnictva a armády udržoval vysokou morálku ozbrojených sil.

V roce 1944 Churchill prohlásil, že se osobně zúčastní vylodění ve Francii, což znamenalo značné riziko, které ovšem tvrdohlavý premiér nebral vážně. Jelikož byl fakticky nejvyšším britským představitelem, nikdo mu tento hazard nemohl zakázat. Král se o tom dozvěděl a okamžitě prohlásil, že se vylodění zúčastní v čele svých vojsk. Teprve poté Churchill od tohoto svého úmyslu ustoupil. Král Jiří VI. se stal díky svým aktivitám za války velice populárním a oblíbeným v celé zemi. Zemřel v roce 1952 v Norfolku.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.         archiv aktualizací \ o webu \ kontakt