Letadlové lodě třídy Urnjú – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Letadlové lodě třídy Unrjú

Základní technické údaje: Unrjú

Výtlak: standardní 17 250 t, plný 22 550 t, rozměry: délka 227,2 m, šířka 22,0 m, ponor 7,8 m, pohon: parní turbíny o výkonu 152 000 shp ( 113 345 kW ), rychlost: 34 uzlů, výzbroj: dvanáct 127 mm protiletadlových děl a padesát jedna až osmdesát devět 25 mm protiletadlových děl, letadla: 64, posádka: 1 450 důstojníků a mužů

letadlové lodě třídy Unrjú.jpg

Podobně jako Američané si Japonci také uvědomili, že sériová výroba standardní konstrukce je jediným způsobem, jak získat dostatečný počet kvalitních letadlových lodí dost rychle, aby mohly být k užitku. Pro tento cíl byla upravena a zjednodušena výchozí konstrukce Hirjú a v rámci válečného programu 1941 – 1942 byly zadány zakázky řadě loděnic. Původně bylo plánováno sedmnáct jednotek třídy Unrjú, ale přestože stavba některých z nich byla zahájena ještě před bitvou u Midway, přesvědčil katastrofální výsledek této bitvy Japonce o potřebě rychlejšího řešení pomocí přestaveb. Zdá se, že ty dostaly ve vzniklém spěchu vyšší prioritu a program výstavby třídy Unrjú se výrazně zpomalil a nakonec se zastavil pro nedostatek materiálů. Ve skutečnosti byly pak dokončeny jen tři a další tři byly spuštěny na vodu. Tři dokončené lodě byly Amagi, Kacuragi a Unrjú, další tři spuštěné na vodu byly Aso, Ikoma a Kasagi.

Hlavní odlišností třídy Unrjú od Hirjú bylo to, že měla o výtah méně a jiné rozmístění děl hlavní ráže. Měly sice zhruba stejnou délku, ale lodě třídy Unrjú byly stabilnější díky větší šířce, přesto však nesly z neznámých důvodů méně letadel. Na svou velikost byly dobře pancéřovány na citlivých místech. Jako všechny větší řádné japonské letadlové lodě měla i třída Unrjú velmi slušnou rychlost, když používala stejné stroje jako poslední třídy těžkých křižníků. Pro rostoucí nedostatek však musely dvě lodě vzít zavděk zdvojenými stroji pro torpédoborce. Navzdory snížení výkonu o třetinu zaplatily jen pár uzly rychlosti. Amagi byla ztracena v Kure při náletu v červenci 1945. Kacuragi přežila a vzdala se ( v roce 1947 šla do šrotu ) a Unrjú potopila v prosinci 1944 americká ponorka.

 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt