Třída Elan – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Třída Elan

Základní technické údaje: Třída Elan

Výtlak: standardní 630 t, plný 740 t, rozměry: délka 78,0 m, šířka 8,5 m, ponor 2,4 m, pohon: dva diesely o výkonu 2 982 kW ( 4 000 bhp ), dva hřídele, rychlost: 20 uzlů, dosah: 16 675 km při rychlosti 14 uzlů, výzbroj: dvě 100 mm děla, dva zdvojené kulomety ráže 13,2 mm a čtyři jednohlavňové kulomety ráže 13,2 mm, posádka: údaj není znám

třída Elan.jpg

Ve chvíli vypuknutí války nemělo francouzské loďstvo žádné pořádné doprovodné lodě v plném slova smyslu. Existující jednotky byly určeny především pro koloniální službu. Proto se za války námořnictvo Svobodných Francouzů v protiponorkovém boji spoléhalo na fregaty, korvety a doprovodné torpédoborce, poskytnuté Royal Navy nebo US Navy.

Třináctičlenná třída Elan byla dokončena v letech 1939 – 1940 a šlo o lodě typu korvety s minolovným zařízením. Rozměry trupu 78 na 8,48 m  ve srovnání se 62,50 na 10,10 m britských Flowerů sloužících pod stejnou vlajkou charakterizující zcela odlišný přístup se silným důrazem na rychlost. Navzdory štíhlému tvaru však jejich nepříliš výkonné diesely se dvěma vrtulemi stačily jen na 20 uzlů, zato vynikající oficiálně udávaný dosah dokládá úspornost dieselového pohonu. První skupina vypadala s nízkou přední palubou rozhodně divně. Těžko říci, co tím konstruktéři sledovali, ale určitě počítali se zaléváním, protože můstek se tyčil na vrcholku masivní nástavby. Na přídi nebyla žádná výzbroj a účinek širého moře na čelo nástavby si lze snadno představit.

Zajímavým prvkem byla zaoblená opasnice táhnoucí se po celé délce trupu, která snad měla lépe rozkládat pnutí vznikající v konstrukci trupu při plavbě na rozbouřeném moři. Lodě mohly nést dvě 100 mm děla na záďové nástavbě, obvykle však bylo instalováno jen jedno. O lodích se často říká, že když to dobře vypadá, je to dobré. Opak zřejmě platí též, protože konstrukce následující série devíti lodí třídy Chamois, jejichž zavedení do výzbroje překazila válka, byla opakováním předchozí, ale měla zvýšenou příď a vypadala celkově propracovaněji. Jejich osudy byly zpravidla  dost pohnuté, tak například L Impetueuse potopili sami Francouzi v Toulonu, aby ji pak vyzvedli Italové, po jejich kapitulaci ji zabrali Němci, kteří ji pak potopili v Marseille. Za války byly ztraceny další tři jednotky.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt