HMS Audacity – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

HMS Audacity

Základní technické údaje: HMS Audacity

Výtlak: standardní 5 540 t, rozměry: délka 144,7 m, šířka 17,1 m, ponor 8,3 m, pohon: diesely o výkonu 4 750 shp ( 3 542 kW ), dva hřídele, rychlost: 15 uzlů, pancéřování: žádné, výzbroj: jedno 120 mm dělo a několik dalších děl menších ráží, letadla: 6, posádka: údaj není znám

Přestože již před válkou existovaly plány nouzové přestavby obchodních lodí na pomocné letadlové lodě, při zpětném pohledu se stavba prvních takových lodí jeví jako velice liknavá ve srovnání s naléhavostí tehdejší situace. Pro přestavbu byl vybrán požárem poškozený trup takřka nové nákladní lodě Hannover, určené původně pro pravidelnou nákladní dopravu na trase Hamburk – Amerika, kterou zadrželo Royal Navy v únoru 1940 poblíž San Dominga. V červnu 1941 byla zařazena do výzbroje jako HMS Audacity a nesla stíhačky na obranu proti ohrožení ze strany německých dálkových námořních letounů a podle možností též letouny Fairey Swordfish jako protiponorkový prostředek. Měla k tomu jen nejzákladnější zařízení, letová paluba o délce 140 m spočívala na zvýšené přídi, nízkém můstku a zvýšené zádi. Byla vybavena jen dvěma brzdnými lany a záchytnou sítí.

Neměla výtah, protože na lodi nebyl žádný hangár, šest letounů bylo uloženo na palubě, kde probíhala veškerá údržba a letový provoz vyžadoval neustálé ruční přemisťování. Pro nedostatek letounů Hawker Sea Hurricane dostala jako první loď Royal Navy letouny Grumann F4F – 3 Wildcat. V protikladu se spartánským leteckým vybavením si Audacity z větší části uchovala původní ubytovací prostory.

V září 1941 se malá letadlová loď dočkala první akce s konvojem OG 41 na trase Spojené království – Gibraltar. Těžké útoky letounů a ponorek potopily šest lodí, ale letouny z Audacity zabránily věším ztrátám, když donutily několik ponorek k ponoření a ztráty dotyku. Také sestřelily jeden Focke Wulf Fw 200C a další útočníky zahnaly na útěk. Audacity se vrátila s následujícím konvojem HG76 v polovině prosince 1941. Během nepřerušené čtyřdenní bitvy ztratil nepřítel pět ponorek za dvě obchodní lodě. Za pomoci navádění radarem srazila letadlová loď z oblohy další dva německé letouny a zmařila útoky několika ponorek. Sama se pak 21. prosince stala obětí tří ponorkových torpéd, ale to už prokázala význam doprovodné letadlové lodě.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.         archiv aktualizací \ o webu \ kontakt