HMS Argus
Základní technické údaje: HMS Argus
Výtlak: standardní 14 000 t, plný 15 750 t, rozměry: délka 172,2 m, šířka 20,7 m, ponor 7,3 m, pohon: parní turbíny o výkonu 21 000 shp ( 15 660 kW ), čtyři hřídele, rychlost: 20,5 uzlu, pancéřování: žádné, výzbroj: šest 102 mm protiletadlových děl a několik děl menší ráže, letadla: kolem 20, posádka: 370 důstojníků a mužů ( bez leteckého personálu )
Již před 1. světovou válkou existovaly návrhy na stavbu letadlové lodě s průběžnou letovou palubou, vhodnou pro vzlet i přistání letounů s kolovým podvozkem, ale Royal Navy se muselo protloukat s improvizovanými nosiči hydroplánů. Teprve v roce 1916 dostal jeden z navrhovatelů, soukromá loděnice v Beardmore, zakázku na přestavbu nedokončené italské osobní lodě na prototyp letadlové lodě. Kýl lodě Conte Rosso byl položen v roce 1914 a její rozměry spolu s vysokým volným bokem vyhovovaly pro dané účely. Podle projektu neměla žádná nástavba přerušovat leteckou palubu, která byla, jako ostatně u všech průkopnických letadlových lodí, vpředu zúžená do špičky. K dispozici byl jediný hangár a nezbytná malá kormidelna byla řešena jako zatahovací do letové paluby. HMS Argus měla právě tolik ducha, kolik postrádala krásy a celkem pochopitelně byla známa jako Žehlička.
Její název Argus – stooký naznačuje, že plánovači ji viděli převážně jako průzkumný prostředek, zejména ve světle čerstvých vzpomínek na Skagerrak, kde Britové přišli o vítězství kvůli nedokonalému zpravodajství. Loď měla být hotova koncem roku 1917, ale teprve v listopadu byla spuštěna na vodu a nakonec byla zařazena do výzbroje jen několik týdnů před koncem války v listopadu 1918. Nesla letku neoblíbených torpédonosných letounů Sopwith Cuckoo.
Koncem 20. let dostala Argus boční výdutě pro zlepšení stability a odolnosti a po dokončení větších letadlových lodí sloužila jako výcviková a cílová letadlová loď. Přestože byla podle měřítek 2. světové války malá a pomalá, odvedla cenné služby při přepravě stíhaček na Gibraltar, Maltu a do Takoradi. Pro nedostatek letadlových lodí byla tu a tam i bojově nasazena, nutno zmínit jeden arktický konvoj a vylodění v severní Africe. Od poloviny roku 1943 se používala jen pro výcvik v domácích vodách a v roce 1944 byla vyřazena. V roce 1947 byla sešrotována.