Fairmile typ D – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Fairmile typ D

Základní technické údaje: Fairmile typ D

Výtlak: 90 t, rozměry: délka 33,53 m, šířka 6,4 m, ponor 1,58 m, pohon: čtyři benzínové motory o výkonu 3 728 kW ( 5 000 bhp ), čtyři hřídele, rychlost: 29 uzlů, výzbroj: dvě jednotlivá šestiliberní děla, jeden 20 mm dvojkanon, dva 12,7 mm dvojkulomety a čtyři 457 mm torpéda, posádka: až 30 důstojníků a mužů

Fairmile typ D.gif

Předválečné praktické zkušenosti ukázaly, že torpédové čluny nejspíše budou mít při pronikání k cíli potíže s jeho doprovodem, zejména pokud jej budou tvořit E – booty. Proto vyvstal požadavek na silněji vyzbrojený, ale stále ještě rychlý člun, který by upoutal jejich pozornost, poskytl torpédovým člunům ochranu a umožnil jim soustředit se na jejich hlavní úkol. Dalším požadavkem byla ochrana konvojů před E – booty v nepřítomnosti doprovodného torpédoborce. Jak již bylo zmíněno, několik dostupných člunů BPB Masby bylo přechodně přezbrojeno pro tento účel, ale zanedlouho byly vyvinuty Fairmile typ D a parní dělový člun.

Typ D byl o polovinu delší než průměrný torpédový člun a měl jedinečný tvar trupu s tvarem širokého plochého V na zádi, přecházející do tvaru s oblými otvory na přídi. Tento přechod měl podobu ostré hrany, která působila jako účinná clona proti vodní tříšti. Takovýto trup a větší délka dovolovaly působení v drsnějších podmínkách bez obvyklého kymácení. Široké zrcadlo umožnilo pohon čtyřmi hřídeli, což zmenšilo ponor díky menšímu průměru vrtulí, ale bylo to dáno spíše výkonem dostupných motorů než konstrukčními požadavky. První čluny měly přímý náhon, ale později byly zavedeny převodovky, které zlepšily účinnost i rychlost. Tvrdé zacházení ukázalo slabiny hromadné výroby celodřevěných člunů této velikosti, které často vyžadovaly opravy a zesílení. V letech 1942 až 1944 bylo vyrobeno asi 200 člunů Typ D.

Výzbroj, oficiální i jiná, byla velmi rozmanitá. Tyto čluny sloužily jako dělové čluny ( MGB, Motor Gun Boat ) s výtlakem 90 tun, torpédové čluny  MTB, Motor Torpedo Boat ) s výtlakem 95 tun a kombinované MGB/MTB s výtlakem 105 tun. V této poslední roli byla jejich výzbroj ohromná, totiž čtyři 457 mm torpédomety, dvě šestiliberní děla, čtyři 12,7 mm a čtyři 7,7 mm kulomety. Rychlost nevyhnutelně klesla na 29 uzlů. Některé dostaly 114,3 mm dělo s krátkou hlavní na přídí. Díky své velikosti ( a dosahu po vybavení přídavnými nádržemi ) mohly čluny typ D ze základny na Shetlandských ostrovech dosáhnout norského pobřeží a při působení z Malty a Bone přispívaly k bídě a zmaru zásobovacích konvojů Afrika – Korpsu. Proti E – bootům s nízkou siluetou měly velkou výhodu ve vybavení radarem.

 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt