Renard R.31 – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Renard R.31

Základní technické údaje: Renard R.31

Typ: dvoumístný průzkumný letoun, pohonná jednotka: kapalinou chlazený motor Rolls – Royce Kestrel IIS V – 12 o výkonu 358 kW, výkony: max. rychlost 294 km/h ve výšce 4 000 m, dostup 8 750 m, výstup do výšky 2 000 m/6,5 min., dolet 650 km, hmotnost: prázdná 1 330 kg, plná 2 130 kg, výzbroj: jeden dopředu střílející kulomet Vickers ráže 7,62 mm + jeden kulomet Lewis stejné ráže volně uložený a ovládaný pozorovatelem/střelcem v zadní části kokpitu

Renard R.31.jpg

Prototyp letounu R.31, jenž byl zkonstruován Alfredem Renardem vzlétl poprvé v říjnu 1932 nedaleko Bruselu. Jeho konstruktér reagoval na požadavek belgického letectva, jež požadovalo nový letoun pro blízký průzkum a pro spolupráci s armádou. Letoun, hornoplošník, byl tvořen smíšenou konstrukcí. Kostra se skládala z ocelových trubek. Přední část stroje byla oplechována, ale většinu konstrukce pokrýval textilní potah. Křídlo podpírala jediná vzpěra ve tvaru písmene V, která byla spojena s pevným podvozkem. Pohon zajišťoval motor Rolls – Royce Kestrel.

V březnu 1934 byla zadána zakázka na postavení 28 kusů Renardu R.31, přičemž jich 6 mělo být postaveno u mateřské firmy a zbytek v závodě SABCA ( v srpnu 1935 bylo objednáno dalších 6 letounů ). Letouny R.31 vstoupily do služby u belgického letectva v roce 1935. U dvou průzkumných Escadrill ( 9. a 11., obě se základnou v Lutychu ) nahradily již letité Breguety 19 z roku 1922. Již brzy se však mezi piloty a jejich posádkami staly nepopulárními, kvůli své záludnosti a tyto problémy vedly nakonec velení belgického letectva k vydání rozkazu, neprovádět s těmito letouny jakékoli akrobatické prvky.

I přesto že byly v květnu 1940, tedy v době útoku německých jednotek na Západ již beznadějně zastaralé vrhly se jejich posádky do boje. Jak se ale dalo očekávat, byly pro německé Messerschmity Bf 109 i Bf 110 snadným soupeřem. Většina letadel však byla zničena na zemi, již při prvních útocích německých bombardérů na belgická letiště. Poslední bojový let, jehož účelem bylo získání informací o postupu německých tankových kolon byl proveden 27. května 1940. Po kapitulaci Belgie a následné okupaci neprojevili Němci o přeživší stroje zájem a tak byly zničeny. Renard R.31 byl jediným letounem zcela zkonstruovaným a vyrobeným v Belgii, který se, i – když jen krátce zapojil do bojů 2. světové války. Celkové číslo vyrobených letounů je malé a představuje 34 strojů.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt