218. rota útočných tanků zvláštního určení - 218. Sturmpanzer-Kompanie z. b. V – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

218. rota útočných tanků zvláštního určení - 218. Sturmpanzer - Kompanie z. b. V

S využitím osádek a dalšího personálu 914. brigády útočných děl bylo 4. srpna 1944 zahájeno formování nového praporu útočných tanků, tedy 218. Sturmpanzerabteilung, vyzbrojeného útočnými tanky Sturmpanzer IV známými jako Brummbär ( Sd.Kfz. 166 ).

Útvar měl být zformován do 20. srpna, nicméně Němcům se podařilo sestavit pouhé dvě neúplné roty ( každá disponovala 10 Brummbäry ).

Brummbär ve Varšavě.jpg

( Jeden z Brummbärů 218. roty během potlačování Varšavského povstání, celkem bylo vyrobeno 306 útočných tanků Sd.Kfz. 166 Brummbär. Na snímku novější provedení vyzbrojené kulometem MG 34 v kulové lafetě umístěné vedle houfnice ráže 150 mm )

Jedna z těchto rot, záhy přeznačená na 218. Sturmpanzer - Kompanie z. b. V. byla odeslána na východní frontu a zařazena do stavu armádní skupiny Střed. 13. srpna 1944 následovalo včlenění roty do 302. tankového praporu. S ním byla rota vyslána potlačit Varšavské povstání. Brummbäry 218. roty útočných tanků zvláštního určení se mj. zúčastnily útoku na budovu Státní tiskárny cenin a těžkých bojů v oblasti Varšavské univerzity.

Po potlačení povstání byla rota na podzim roku 1944 poslána do Východního Pruska. V lednu 1945 mělo být na jejím základě obnoveno formování 218. praporu útočných tanků. Celé německé snažení ale zhatila mohutná lednová ofenzíva Rudé armády. Bojeschopné Brummbäry musely být urychleně vyslány na hroutící se frontu a postupně byly zničeny. Až do konce své existence tak 218. rota útočných tanků zvláštního určení bojovala v řadách Kampfgruppe Grossdeutschland.

 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.         archiv aktualizací \ o webu \ kontakt