SS – Sonderkommando Dirlewanger; SS – Regiment Dirlewanger; SS – Sturmbrigade Dirlewanger – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

SS – Sonderkommando Dirlewanger, SS – Regiment Dirlewanger, SS – Sturmbrigade Dirlewanger

SS – Sonderkommando Dirlewanger také známé jako SS – Sonderbataillon Dirlewanger a Sonderkommando der Waffen – SS Lublin bylo vytvořeno z Widdiebkommando Oranienburg. To byla malá protipartyzánská jednotka postavená z pytláků a disciplinárních vězňů SS, vycvičená příslušníky SS – Totenkopf.

muži z brigády Dielewanger.jpg

( Pochodující příslušníci Sturmbrigade Dirlewanger na cestě k potlačení Varšavského povstání )

Po vpádu do Sovětského svazu byly počty rozšířeny náborem bývalých sovětských vojáků, trestanců a dobrovolníků z koncentračních táborů. Jednotka byla nasazována do operací proti partyzánům v Polsku a v Bělorusku, kde si získala pověst vrahů. SS – Regiment Dirlewanger byl vytvořen v srpnu 1944, když bylo SS – Sonderkommando Dirlewanger rozšířeno na pluk. Účastnil se bojů proti polské Zemské armádě ve Varšavě, kde svou brutalitou a všeobecně zločineckým chováním šokoval dokonce i ostatní jednotky SS. SS – Sturmbrigade Dirlewanger byla vytvořena v prosinci 1944, když byl rozšířen SS – Regiment Dirlewanger. Brigáda měla být nasazována do protipartyzánských a bezpečnostních operací, ale v důsledku postupu Rudé armády se brzy sama ocitla ve frontové linii. Některé oddíly této jednotky měly určité bojové kvality, ale mnozí příslušníci dezertovali. Jednotka byla v únoru 1945 nominálně povýšena na 36. Waffen – Grenadier Division der SS.

Velitelé

SS – Obersturmbannführer ( později Oberführer ) Dr. Oskar Dirlewanger              ( 1940 – 20. února 1945 )

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.         archiv aktualizací \ o webu \ kontakt