Britisches Freikorps – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Britisches Freikorps

Britisches Freikorps byl vytvořen v lednu 1943 jako St. Georgs – Legion ( Legie Sv. Jiří ). Jeho příslušníky byli dobrovolníci z Británie a Commonwealthu, naverbovaní z válečných zajatců zajatých v Norsku, Belgii, Francii, Řecku a severní Africe. Vytvoření britské dobrovolnické jednotky bylo nápadem Johna Ameryho, syna Leo Ameryho ministra pro Indii ve válečném kabinetu Winstona Churchilla. Amery, který byl v Paříži, když ji v roce 1940 obsadili Němci, dokázal najít jenom jednoho dobrovolníka. O celý koncept se začal zajímat Heinrich Himmler a byl podniknut nový pokus o získání dobrovolníků. Zájem projevilo asi 300 mužů, ale Němci cítili, že většina z nich se prostě jenom snaží dostat se na nějaký čas ze zajateckého tábora. Nakonec bylo přijato 58 skutečných dobrovolníků ( včetně tří Kanaďanů, tří Australanů, tří Jihoafričanů a jednoho Novozélanďana ).

( Rukávová páska Britisches Freikorps )

Někteří z nich byli bývalými členy Britského svazu fašistů a byli opravdu odhodláni bojovat proti komunismu. Jiní byli prostě znuděni životem v zajateckém táboře a hledali nějaké vzrušení. Legie byla v lednu 1944 přejmenována na Britisches Freikorps a v únoru 1945 byla nominálně přiřazena ke III. SS Panzerkorps, především pro účely propagandy. Legie se nikdy nezúčastnila žádného boje, ale má se za to, že hrstka britských esesmanů bojovala s 11. Freiwilligen Panzergranadier Division Nordland v bitvě o Berlín. Amery byl na konci války zatčen v Miláně. Byl shledán vinným zločinem zrady a oběšen.

uniforma British Frei Korps.jpg

( Uniforma s nášivkou a rukávovou páskou příslušníků SS z Britisches Freikorps )

Velitelé

SS – Hauptsturmführer Hans Werner Roepke               září 1943 – listopad 1944

SS – Obersturmführer Dr. Walter Kühlich                    listopad 1944 – duben 1945

SS – Hauptsturmführer Dr. Alexander Dolezalek         duben 1945

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.         archiv aktualizací \ o webu \ kontakt