Výsadkový tankový člun Mk.IV (LCT (4)) – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Výsadkový tankový člun Mk.IV [LCT (4)]

Základní technické údaje: LCT ( 4 )

Výtlak: prázdný 200 t, plný 586 t ( po vyztužení 611 t ), rozměry: délka 57,1 m, šířka 11,8 m, ponor 1,1 m, pohon: dva diesely o výkonu 686 kW ( 920 bhp ), dva hřídele, výkony: nejvyšší rychlost 9 uzlů, dosah 2 035 km při rychlosti 8 uzlů, výzbroj: až dvě jednotlivá 20 mm protiletadlová děla, nosnost: šest těžkých nebo devět středních tanků, posádka: 12 důstojníků a mužů

výsadkový tankový člun Mk IV ( LCT 4 ).jpg

Koncepce člunů LCT ( 1 ), ( 2 ) a ( 3 ) byla sice obdivuhodná, ale měly příliš velký ponor pro francouzské pláže, které měly, jak se ukázalo, mnohem menší sklon proti původním předpokladům. Současně se považovalo za nezbytné mít mnohem větší počty vyloďovacích člunů s větší kapacitou. Proto byla v říjnu 1941 zahájena výroba nové verze Landing Craft, Tank Mk.IV neboli LCT ( 4 ). Na výrobě se opět nepodílela žádná loděnice a pro dosažení co nejmenšího ponoru byla celá konstrukce neobyčejně křehká a v žádném případě by nevyhověla mírovým normám.

Ve srovnání s LCT ( 3 ) byla nová konstrukce poněkud kratší, ale podstatně širší. Při pohonu stejnými diesely byla tudíž výrazně pomalejší. Tanková paluba byla dimenzována pro šest těžkých tanků ve dvou řadách po třech, nebo devět středních tanků ve třech řadách. Nosnost činila asi 300 tun a v plně naloženém stavu dokázal člun najet na pláž se sklonem 1:150 a vylodit vozidla v požadované hloubce pouhých 76 cm.

Pro snazší výrobu bylo původně požadovaných 865 člunů objednáno bez výzbroje, která však byla po jejich dokončení velmi brzy doplněna. Postranní sila byly velmi úzké, takže nešlo zakrýt nákladní prostor jako u předchozích typů a co bylo důležitější, čluny postrádaly potřebnou podélnou tuhost. Již při zařazení prvního člunu do výzbroje na podzim 1942 bylo jasné, že časem budou muset působit na Dálném východě, kde se od nich budou očekávat plavby na moři. Proto byly přidány výztuhy v podobě plechů dosahujících až k silům, čímž vznikl krabicovitý oddíl maximální hloubky, na potřebných místech zpevněný silnějším plechem. Tato opatření neovlivnila ponor, ale umožnila jim přesun do Indického oceánu vlastní silou. Některé byly přestavěny na Landing Craft, Flak Mk.IV čili LCF ( 4 ) instalací čtyř dvouliberních pom – pomů a osmi 20 mm Oerlikonů, nebo na Landing Craft, Gun Mk.IV čili LCG ( 4 ) se dvěma 119 mm děly ze starých torpédoborců a až tuctem 20 mm hlavní.

 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt