HMS Warspite – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

HMS Warspite

Základní technické údaje: HMS Warspite

Výtlak: 31 500 t, rozměry: délka 196,8 m, šířka 31,7 m, ponor 9,7 m, pohon: čtyři parní turbíny o výkonu 80 000 HP ( 58 880 kW ), rychlost: 23 uzlů, pancéřování: paluba 102 mm, boky 330 mm, výzbroj: osm děl ráže 381 mm ve čtyřech dvouhlavňových věžích, osm děl ráže 152 mm, osm protiletadlových kanonů ráže 102 mm, třicet dva protiletadlových děl ráže 40 mm, patnáct protiletadlových kanonů ráže 20 mm a šestnáct protiletadlových kulometů ráže 12,7 mm, posádka: 1 180 důstojníků a mužů

HMS Warspite.jpg

HMS Warspite byla bitevní loď třídy Queen Elizabeth, postavená těsně před 1. světovou válkou, v níž se mimo jiné zúčastnila největší námořní bitvy této války v průlivu Skagerak ( bitva u Jutska, 1916 ). V letech 1934 – 1937 prošla Warspite rozsáhlou modernizací. Obdržela nové strojní vybavení, bylo posíleno pancéřování a zesíleny obranné systémy a došlo i ke zvýšení počtu protiletadlových zbraní.

K modernizaci patřily i nové nástavby a vybavení palubními letouny. V době kdy vypukla válka, se HMS Warspite nacházela ve Středozemním moři, ale byla velmi rychle stažena a přeřazena k Home Fleet. V roce 1940 byla nasazena do britského útoku na norský přístav Narvik, kde se nakládala železná ruda. Poté následovalo obnovené nasazení ve Středozemním moři. Warspite se společně se svými sesterskými bitevními loděmi HMS Barham a HMS Valiant podílela na potopení italských křižníků Zara, Pola a Fiume. Dne 22. května 1941 ji u Kréty bombardovaly německé střemhlavé bombardéry. Warspite byla těžce poškozena a odplula k opravě do USA.

Po krátkém pobytu v Pacifiku byla znovu zařazena do Středomořské flotily. V červenci 1943 se zúčastnila vylodění Spojenců na Sicílii a v září na vylodění u Salerna. Tam však byla zasažena řízenou létající pumou Fritz X, která ji těžce poškodila. Jedna z bomba prorazila střední část paluby a prorazila dalších šest palub, než konečně explodovala. Přitom vznikl v trupu obrovský otvor, kterým do lodi vniklo 5 000 tun vody. Důsledkem byl kompletní výpadek pohonného systému a tím i dodávka energie pro jednotlivé systémy lodi. Warspite musela být odtažena na Maltu a následující oprava ji na devět měsíců vyřadila z bojů. V červu 1944 se zúčastnila invaze v Normandii. Cestou do Anglie, kde jí měly být vyměněny vystřílené hlavně palubích děl, najela 13. června 1944 na minu a byla znovu těžce poškozena. Po provizorní opravě se opět zúčastnila ostřelování pozemních cílů ve Francii. V březnu 1946 byla vyřazena ze služby a následně sešrotována.

 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt