HMS Hood – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

HMS Hood

Základní technické údaje: HMS Hood

Výtlak: 41 200 t, rozměry: délka 262,2 m, šířka 31,7 m, ponor 8,9 m, pohon: čtyři parní turbíny o výkon 150 000 shp ( 110 400 kW ), rychlost 32 uzlů, pancéřování: paluba 51 mm ( místy 102 mm, boky 305 mm ), výzbroj: osm děl ráže 381 mm ve čtyřech dvouhlavňových věžích, šest děl ráže 140 mm, čtrnáct protiletadlových děl ráže 102 mm, dvacet čtyři protiletadlových děl ráže 40 mm, dvacet protiletadlových kulometů ráže 12,7 mm, pět vrhačů protiletadlových raket, posádka: 1 419 důstojníků a mužů

HMS Hood.jpg

HMS Hood byl delší dobu považován za nejsilnější bitevní loď na světě. Původně byl plánován jako čistokrevný bitevní křižník, ale na základě zkušeností z bitvy u Jutska v roce 1916 padlo rozhodnutí, že bude mít silnější pancéřování. Přesto byl pancéřový plášť paluby poměrně slabý, což se mu nakonec stalo osudným. V letech 1929 – 1931 prošla loď modernizací.

Bitevní křižník Hood byl chloubou Royal Navy a býval často nasazován na dálkové plavby. V době vypuknutí války byl zařazen v Home Fleet a v listopadu 1939 uspořádal hon na německé bitevní lodi Scharnhorst a Gneisenau, které se tou dobou nacházely v Atlantiku. V květnu 1941 měl HMS Hood společně s bitevní lodí Prince of Wales zabránit vplutí bitevní lodi Bismarck a těžkého křižníku Prinz Eugen do Atlantiku. Ráno 24. května se obě britské lodi střetly v Dánském průlivu jižně od Grónska s německými protivníky – dvě bitevní lodi proti jedné bitevní lodi a jednomu křižníku.

Bismarcku se podařilo v šestiminutové bitvě pěti salvami ze svých děl ráže 380 mm zasáhnout spodní muniční sklady Hoodu a ty explodovaly. Obrovská detonace smetla zadní věž s 381 mm děly a horní palubu do moře. Pak se v krátké době loď potopila a až na tři muže všichni z posádky zahynuli.

Příčina rychlého konce Hoodu tkvěla v tom, že byl dimenzován jako bitevní křižník, dosáhl sice vysoké rychlosti, ta však byla vykoupena nedostatečnou tloušťkou pancíře. Granáty Bismarcku mohly prakticky bez odporu proniknout a zasáhnout muniční skladiště. Poškozený Prince of Wales nato odplul a další osud německé bitevní lodi Bismarck je již znám.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt