HMS Ark Royal – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

HMS Ark Royal

Základní technické údaje: HMS Ark Royal

Výtlak: standardní 22 000 t, plný 26 700 t, rozměry: délka 243,8 m, šířka 28,9 m, ponor 6,9 m, pohon: parní turbíny o výkonu 102 000 shp ( 76 061 kW ), tři hřídele,rychlost: 31 uzlů, pancéřování: pás 114 mm, paluba 64 mm, výzbroj: osm zdvojených 114 mm protiletadlových děl, šest osmihlavňových dvouliberních protiletadlových děl a osm čtyřhlavňových 12,7 mm protiletadlových kulometů, letadla: kolem 65, posádka 1 575 důstojníků a mužů ( včetně leteckého personálu )

HMS Ark Royal, dokončená v roce 1938, byla první moderní letadlovou lodí Royal Navy. Kombinace hubených námořních rozpočtů a malé vážnosti Fleer Air Arm způsobila, že byla první letadlovou lodí zařazenou do výzbroje od přestavby Glorious v roce 1930. Díky tomu bylo spousta času na její projekci a výsledkem byla pečlivě promyšlená a zpracovaná konstrukce, jejíž kýl byl položen v roce 1935 a na vodu byla spuštěna v dubnu 1937. Ačkoliv měla podobné rozměry a výtlak jako Glorious, vypadala mnohem větší a měla dvoupodlažní hangár s dostatečnou světlostí. Tři výtahy však byly malé a pokud by loď vydržela déle, musely by být vyměněny kvůli obsluze rychle rostoucích letounů. Od počátku měla dva katapulty.

Nejdůležitějším zlepšovákem na Ark Royal byla robustní stavba, poprvé přišla s pancéřováním letové i hangárové paluby a stěny hangáru byly nedílnou součástí hlavního trupového pásu. Navzdory prostorové náročnosti, tohoto uspořádání mohla pojmout daleko více letounů než Glorious. Dosahovala až 31 uzlů, byla tedy stejně rychlá jako starší lodě.

Starší přestavby nesly sice 16 děl střední ráže, ale ta byla nevhodně rozmístěna, spíše s myšlenkou na obranu proti hladinovému útoku. Ark Royal nesla osm dvouhlavňových věží, stejných jako torpédoborce, jejich velký náměr umožňoval skutečně univerzální použití. Byly rozmístěny po čtyřech na obou bocích v rozích letové paluby, aby měly co nejlepší palebné sektory. Konstruktéři konečně pochopili nebezpečí vzdušných útoků a zapracovali také početnou sestavu menších samočinných zbraní. Hlavním ohrožením amerických a japonských letadlových lodí se ukázaly letouny, ale Royal Navy stálo především proti loďstvům bez letadlových lodí a většinu jeho ztát v letadlových lodí, včetně Ark Royal 14. listopadu 1941, způsobily ponorky.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt