Junkers Ju 86 – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Junkers Ju 86

Základní technické údaje: Junkers Ju 86P – 1 ( výšková průzkumná verze )

Typ: dvoumístný výškový průzkumný/bombardovací letoun, hmotnost: vzletová 11 500 kg, rozměry: délka 16,40 m, rozpětí 25,60 m, pohonná jednotka: dva řadové dieselové motory Junkers Jumo 207A – 1 o výkonu 708 kW, výkony: max. rychlost 400 km/h ( ve výšce 12 000 m ), dostup 13 800 m, dolet 1 800 km, výzboj: žádná, možnost nést až 1 000 kg pum

Díky nacistické propagandistické mašinérii se koncem 30. let zdálo, že základ bombardovacích eskader německé Luftwaffe tvoří dvoumotorové střední bombardéry Junkers Ju 86. Nebyla to však pravda. Typ nebyl německými letci hodnocen právě příznivě. I přesto vzniklo v letech 1934 – 1936 celkem 910 strojů několika verzí, včetně exportních. První prototyp se do vzduchu vznesl 4. listopadu 1936. V září 1939 typ nepoužívala již žádná německá jednotka první linie. Junkers Ju 86 vlastně nebyl v barvách Luftwaffe nikdy nasazen ve své původní roli, tedy v roli bombardovacího letounu. S jedinnou výjimkou a to ve španělské občanské válce, kde několik strojů používala německá legie Condor.

Junkers Ju 86 byl používán zejména k výcviku, či dopravě zásob. Celkem 42 strojů bylo ztraceno během zásobování 6. německé armády obklíčené ve stalingradském kotli. „Základní“ stroj však posloužil hlavně při vzniku pozoruhodných výškových verzí Ju 86P a Ju 86R. Tyto varianty poháněla dvojice dieselových motorů Junkers Jumo 207A, které zajistily fenomenální výškové vlastnosti průzkumných Ju 86. Trochu paradoxní je tak fakt, že vlastně tytéž motory, označené Junkers Jumo 205, které poháněly „standardní“ bombardéry Junkers Ju 86A a D se staly příčinou neúspěchu tohoto typu ( pohonné jednotky trpěly tvrdým chodem a pomalou reakcí na přidání plynu ).

Zastaralé stroje přestavěné na přetlakované Ju 86P a R se staly jednou z tajných Hitlerových zbraní. Více než dva roky, kvůli svému nedostižnému dostupu, beztrestně brázdily nebe a pořizovaly důležité fotografie. V létě 1942 se však do služby u RAF dostaly první výškové verze Spitfiru, které se staly nebezpečnými soupeři německých Junkersů.

Ve své původní roli, tedy bombardovací, si Junkersy Ju 86 ve verzi K – 2 asi nejvíce zabojovaly v řadách maďarského letectva, které je nasadilo i na jaře 1939 v tzv. Malé válce proti Slovensku, později i proti Sovětskému svazu. Střední bombardéry Ju 86 byly ale exportovány i do dalších států, např. do Španělska, Švédska, Chile, Bolívie, Rakouska, Rumunska, Jihoafrické unie a několik strojů též používalo pro speciální operace v Mandužsku císařské Japonsko.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt